Medikal estetik uygulamalarına artık kadınlar kadar erkekler de yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle botoks uygulamaları, dolgu ve lipoliz işlemleri erkeklerin başvurduğu işlemler arasında başı çekiyor. Uzm.Dr. Şafak Göktaş, 2020 yılında erkek hastaların en çok yaptırdığı 4 medikal estetik uygulamayı açıkladı

Medikal estetik denilince akıllarda daha çok kadınların uygulama yaptırdığı hissi uyanıyor. Hastalar çoğunlukla kadınlardan oluşsa da geçen yıl bu işlemleri talep eden erkeklerin sayısı hiç de az değil. Hatta bazı uygulamalara erkeklerin kadınlardan daha çok ilgi gösterdiğini bile söylenebilir. İşte erkeklerin en çok yaptırdığı o 4 işlem:

1-Enzimatik lipoliz

1-Enzimatik Lipoliz 

2020 yılının erkek hastalar tarafından en çok başvurulan işlemi enzimatik lipoliz.


60’ı aşkın erkek hastanın geçtiğimiz sene fazla yağlarından kurtulmak için yaptırdığı bu işlem, incelmesi ve erimesi güç olan inatçı bölgelere 10 cc’lik toplam dört enjektörle uygulanıyor.

Beraberinde diyet ve sporla etkisini ilk seansın ardından fark ettiriyor.

2-Göz Altı Işık Dolgusu 

Yüzüne ışıltı katmak isteyen erkeklerin ikinci tercih ettiği işlem ise göz altı ışık dolgusu

İçeriğinde hiyalüronik asit bulunan göz altı dolgusu, hızlı sonuç alındığından çokça tercih ediliyor. Çökmeler ve kırışıklıklar bu işlemle gözle görülür derecede azalıyor.

3-Masseter botoks

3-Masseter Botoks

2020’de masseter botoks da yine erkek hastaların oldukça fazla yöneldiği bir uygulama oldu. Özellikle diş sıkma şikayeti olanlar bu işlemi sıkça tercih etti.

Yüz bölgesinin alt kısmının orantılanmasını sağlayan bu uygulama, adını aynı yerdeki masseter kasından alıyor. Bu uygulamayla yüz ifadesi de daha soft bir hale geliyor.

4-Mezoterapi 

Erkekler arasında 2020’nin son favori uygulaması ise mezoterapi oldu

Cildi canlandıran, parlatan, daha dinç gösteren ve lekeleri azaltan vitaminlerin ve minerallerin cilt altına verilmesi işlemi olarak bilinen mezoterapi, 3-4 seans yapıldığında etkisini en yüksek düzeyde gösteriyor.