Ameliyatsız estetik uygulamalarının başında botoks gelir. Uzun süredir popülerliğini koruyan bu uygulama her yıl milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bora Özel, baby botoks uygulamasının avantajlarını ve bu işlemin nasıl gerçekleştirildiği sorusunu tüm ayrıntılarıyla bizler için açıkladı

Bunun en büyük sebebi ise kolay ve hızlı uygulanabilir olması, uygulama sonrasında herhangi bir iyileşme sürecinin bulunmaması ve kısa sürede etkilerinin ortaya çıkmasıdır. Ancak birçok kişi botoks yaptırdığının belli olmamasını ister. Yine birçok kişi donuk bir ifadeye sahip olmaktan korkar ve bu nedenle botoks yaptırmaktan kaçınır.

Baby botoks uygulamasında ise hem kırışıklıkları azaltmak mümkündür hem de mimiklerde herhangi bir kayıp meydana gelmez. Bu gibi sebeplerden dolayı botoks yaptırmak istemeyen kişiler için baby botoks avantajlı bir alternatif olarak ön plana çıkar.

3

Baby Botoksun Avantajları

Baby botoksu, normal botokstan ayıran en önemli özelliği düşük dozda içeriğin az miktarlarda uygulanmasıdır. Az miktarda uygulama kırışıklıkların düzelmesini sağlayacak dozdan az olmaz.

Çizgilerin ve kırışıklıkların meydana geldiği bölgelere bu istenmeyen durumları ortadan kaldırmaya yetecek kadar doz enjekte edilirken, mimikleri oluşturan kaslara hem daha düşük dozda hem de az miktarda uygulama gerçekleştirilir.

Baby botoks uygulamasını gerçekleştirebilmek için yüz anatomisini çok iyi bir şekilde bilmek gerekir. Bu sayede uygulama sonrasında herhangi bir şekilde mimik kaybı meydana gelmez. Uygulama sonrasında ciltteki kırışıklıklar ve çizgiler ortadan kalkarken yüzde donuk bir ifade ortaya çıkmaz ve bu nedenle botoks yaptırıldığı dışarıdan fark edilmez.

1

Nasıl Gerçekleştirilir?

Baby botoksun içeriğinin normal botoks uygulamasından hiçbir farkı bulunmaz. Tıpkı normal botoks gibi baby botoks da botullinum toksin içerir. Baby botoks uygulaması yaklaşık olarak 5 dakika sürer. Bu süreçte uygulamanın daha konforlu olması için enjeksiyon gerçekleştirilecek bölgeye anestezi kremler sürülür.

Uygulamanın etkisi birkaç gün içerisinde ortaya çıkar ve yüzdeki çizgiler ya da kırışıklıklar ortadan kalkarken mimikler hareketlerinde herhangi bir kısıtlama olmaz. Bu sayede yüzde doğal bir görünüm elde edilir.

Baby botoks da tıpkı normal botoks gibi yüz bölgesinde alın ve göz çevresine, kaşların arasında yer alan dikey çizgilere, göz kenarlarında meydana gelen kaz ayaklarına ve alın bölgesindeki yatay çizgilere yapılabilir.