Gotik giyim tarzı

Latin sanatına bir tepki olarak doğan gotik tarz, 12. yüzyılda doğmuştur. Siyah, bordo gibi renklerin ön plana çıkan kıyafetler, tüller ve danteller…

Latin sanatına bir tepki olarak doğan gotik tarz, 12. yüzyılda doğmuştur. Edebiyattan resme, mimariden müziğe kadar sanatın her evresinde yer alan gotik tarz, İngiltere, İspanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde 16. yüzyıla kadar sürmüştür. Bu döneme ait yapıları, müzikleri, edebi eserleri ve resimleri bu ülkelerde sıklıkla görebilirsiniz. Giyim tarzını ise günümüzde hala benimsemekte olan kadınlar ve erkekler sokaklarda karşınıza çıkmaktadır.

Gotik Giyim Tarzının Olmazsa Olmazları…

Tıpkı gotik mimaride olduğu gibi gotik giyim tarzında da bariz farklılıklar vardır. Rahat şıklığın ön plana çıktığı sokak stili gibi gotik tarzın da kendine özgü yanları bulunmaktadır. Genellikle siyah, bordo gibi renklerin ön plana çıkan kıyafetler, tüller ve dantellerle hareketlendirilmişti. Aynı zamanda yırtık, eskitilmiş görünümler de tarzın olmazsa olmazlarındandır. Çoraplarda ise dantel ve file sıklıkla görülmektedir.

Moda ile ilgili diğer haberlerimizi okumak için lütfen tıklayınız.