Bakışların anlam kazanmasını sağlayan göz makyajı, profesyonel şekilde yapıldığında oldukça etkili görünecektir. Kötü yapılan bir göz makyajı ise yüzünüzün ifadesiz ve korkunç görünmesine neden olur. Bakışlara mükemmellik kazandıran göz makyajı için bazı püf noktaları bilmeniz gerekir. Bunlara sahip olduğunuzda, etkileyici bir görünüme kavuşacaksınız demektir.

1-Göz Yapınızı Bilerek Makyaj Yapın

Göz makyajı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, gözün yapısıdır. Çukur, çıkıntılı, çekik ya da yakın gözler için attığınız her adım, makyajı farklı sonuçlara taşır. Bu nedenle önce gözünüzün şeklini belirlemelisiniz. 50 yaş üstü kadınlar nasıl göz makyajı yapmalı?

Eğer çıkık gözleriniz varsa göz kapağınızı geri planda tutacak bir makyaj yapmalısınız. Koyu renk bir far kullandığınızda, gölgelemeyi kaşlarınıza yakın tutmalısınız. Yukarı doğru gölgelenen makyaj, gözün daha geride ve sönük kalmasını sağlayacaktır.

Göz yapınız çukursa, göz kapağınızda koyu renk kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kullanacağınız eyeliner kesinlikle çok ince olmalı. Çünkü kalın çekildiğinde, gözün daha da gömülmesine neden olur.

Eğer göz kapaklarınız düşükse kesinlikle eyeliner ya da kalem çekmeye çalışmamalısınız. Çünkü devamlı bulaşacaktır. Bunun yerine sağdan başlayarak kaş ortanıza doğru far ile gölgeleme yapmayı tercih etmelisiniz.

2- Göz Zeminini Çok İyi Oturtmalısınız

Gözlerinizin gün içinde makyajı geri kusmasını istemiyorsanız, zeminini iyi düzenlemelisiniz. Bunun için her şeyden önce gözaltınızı kapatarak işe başlayın. Özellikle uykudan yeni uyandıktan sonra gözaltı morlukları dikkatinizi çekecektir. Bu durum, kapatıcı kullanmadığınızda kötü bir görüntü oluşturabilir.

Önce ten renginizle dengeli olacak bir gözaltı kapatıcısı temin edin. Bu noktada bilmelisiniz ki yüzünüzün diğer noktalarına uyguladığınız fondöten, gözaltınız için sağlıklı değildir. Ayrıca yeterli de olmayacaktır. Roll-on şeklinde hazırlanmış, gözaltı kapatıcıları ya da tüpler çok daha sağlıklı ve kullanışlıdır. Dumanlı göz makyajı nasıl yapılır?

Kapatıcıyı sürerken muhakkak sünger kullanmalısınız. Ne fırça ne de parmaklarınız, kremi iyice yedirmeye yetmeyecektir. Bu nedenle süngerle tampon yaparak uygulamanız daha etkili olur. Bu şekilde zemin makyaj için güzelce hazırlanmış demektir.

3- Far Sabitleyici Baz Kullanmalısınız

Göz makyajı için kapatıcı ve zemin hazırlandıktan sonra göz kapağınıza süreceğiniz far için sabitleyici kullanmalısınız. Sabitleyici ürünü, kullanmak zorunda değilsiniz ama gün ortasına doğru farınızın silindiğini ya da biriktiğini görebilirsiniz. Ne kadar kaliteli far kullanıyor olursanız olun özellikle yaz aylarında terlemeye bağlı makyaj birikmesi görülür. Buna engel olabilmek adına, göz kapağınıza far sabitleyici sürmeniz farın daha rahat tutunmasını sağlayacaktır.

Far sabitleyicilerin bir diğer özelliği de göz kapağına aydınlık vermeleridir. Makyaj yaparken zaten aydınlatıcı kullanılır ancak sabitleyiciler, göze sürdüğünüz farın daha hafif ve aydınlık görünmesini sağlar.

4- Doğru Far Rengini Tercih Etmelisiniz

Göz makyajı için en doğru teknik far ile yapılır. Bu nedenle tercih ettiğiniz farın kalitesi çok önemlidir. Kaliteli ve dokusu iyi olan far, uçuşmaz. Uçmayan far da kalıcı olur. Bunlara dikkat ettikten sonra far alırken renk kategorinizi belirlemeyi unutmamalısınız. En sık kullandığınız ya da en sık giydiğiniz kıyafetlere göre değil size en çok yakışan renkleri kullanmalısınız. Ten renginiz, bu aşamada oldukça önemlidir. Esmer bir bayan ile sarışın bir bayanın kullanabileceği renkler aynı değildir.Göz renginize uygun makyaj nasıl yapılır?

Göz makyajı sırasında kapatıcılar ve sabitleyiciler sürüldüyse sıra fara gelir.  Her şeyden önce ne tarz far dengesi kurmak istediğinizi belirlemelisiniz. Gölgeli mi buğulu mu yoksa sıcak ve aydınlık mı olmasını istediğinizi bilmelisiniz.

Eğer buğulu istiyorsanız kullanacağınız renkler gri ve kahve tonları arasında değişmeleridir. Gölgeli far ise her renk ile sağlanabilir ancak kullanacağınız rengin hem koyusu hem de açığı elinizde bulunmalıdır.

5- Eyeliner Sürme Konusunda Uzmanlaşmalısınız

Tüm ürünleri ne kadar başarılı kullanırsanız kullanın, eyeliner konusunda başarılı değilseniz göz makyajınız mahvolmuş demektir. Bu nedenle en güzel eyeliner çekme tekniklerini tek tek denemelisiniz. Denediğiniz yöntemlerden elinize en kolay gelen, rahat sürülebilen tekniği seçebilirsiniz.

Eyeliner sürme konusunda size yarımı dokunacak iki basit ürün, bant ve kaşıktır. Bant kullanmak isterseniz küçük bir parça alıp gözünüzün bittiği noktadan yukarıya doğru yapıştırın. Sonra eyeliner ile çizginizi çekin. Çektiğiniz çizgi, kuyruk kısmını oluşturacak. Hemen arkadan göz içine doğru rahatlıkla gelebilirsiniz. Bandı çıkardığınızda kusursuz bir çizgiye sahip olacaksınız.

Kaşık ile eyeliner çekmek isterseniz kaşığın iç kısmını gözünüzün bittiği noktaya kapatın. Sonra çizgiyi arkadan göz pınarına doğru çekin. Kaşığı sabit tuttuğunuz sürece başarılı sonuç alırsınız. Gözlerinizi öne çıkartmak için kalem nasıl uygulanmalı?

6- Göz Kaleminizi Beyaz ya da Siyah Kullanın

Tercih ettiğiniz makyaj tonlarına göre göz kaleminizin rengini de ayarlayın. Eğer gözlerinizin olduğundan iri görünmesini istiyorsanız göz kaleminizin rengini beyaz tonlarında belirleyin. Göz içiniz açık renk olduğunda, çok daha aydınlık ve büyük bir görünüm kazanırsınız. Küçük gözler içinse siyah kullanmak daha uygun olacaktır. Siyah göz kalemi kullanırken dikkatli olmalısınız. Özellikle yumuşak uçlu ve eriyebilen kalemler oldukça risklidir. Çünkü en ufak göz yaşarmasında akmaya başlar. Akan siyah kalem ise korkunç bir görünüme neden olur. Siz daha çok sert uçlu ama rengini net verebilen kalemleri tercih edin. Bu çok daha kullanışlı olacaktır.

Göz kalemi kullanırken sadece gözünüzün içine sürüp bırakmamalısınız. Kirpik diplerinize de uygulamalısınız. Bu çok daha doğal bir görünüm kazandıracaktır.

7- Aydınlatıcı Kullanmayı Unutmayın

Göz makyajınızın rimelden önceki son basamağında, aydınlatıcıya ihtiyacınız olacak. Her ne kadar far aydınlatmaya yetse de kısa süreli etki bırakır. Bu nedenle bilhassa aydınlatıcıları tercih etmelisiniz. Gözleriniz için badem yağını nasıl kullanmalısınız?

Göz aydınlatıcısını, eyeliner ve göz kalemi sürdükten sonra göz pınarlarınız için kullanabilirsiniz. Aşağıdan yukarıya doğru ilerlemeli, gözünüzün gölgeli makyajını tamamlamalısınız. Dilerseniz kaşlarınızın hemen altında kalan boşluk kısım için de uygulayabilirsiniz. Böylece makyajınız daha temiz ve aydınlık görünür.

8- Rimeli Doğru Sürdüğünüzden Emin Olun

Makyajınızı tamamlamanız için sadece rimel kalmışsa birkaç hamle ile mükemmel bir görünüm katabilirsiniz. Her şeyden önce rimeli yukarıdan aşağı değil sağdan sola doğru tarayarak sürmelisiniz. Bu tarama işlemi, kirpikleri tek tek ayırarak her birinin dolgun görünmesini sağlar. Elbette bu noktada kullandığınız rimel de önemlidir. Eğer az kirpiğiniz varsa kalın fırçalı rimelleri tercih etmelisiniz. Kirpikleriniz çok ve sadece şekil verme amacınız varsa o zaman ince ve sert fırçalı rimelleri kullanmalısınız. Tercih edeceğiniz rimel, ne kadar kaliteli olursa o kadar dolgunluk kazandırır.

9- Kirpiklerinizi Badem Yağı ile Canlandırın

Göz makyajının en son hamlesi, kirpiklere hareketlilik kazandırmaktır. Bu aşamada yapmanız gereken en önemli şey, en doğru rimeli kullanmaktır. Tamamen bitirdikten sonra bir de içine badem yağı karıştırdığınız rimel ile üzerinden geçin. Kirpikleriniz daha önce sürdüğünüz maskara sayesinde zaten güzel görünüyor olacak. Badem yağını sürme nedeniniz, canlı ve bakımlı görünmesini sağlamak. Kullanırken kurumasını beklemeyi unutmayın. Aksi halde yapışabilir. Göz altı kapatıcısı kullanırken yapılan 7 hata

10- Yarım Makyajı Tamamlamayın

Göz makyajı ile ilgili yapılan en büyük hata, yanlış hamleyi düzeltmeye çalışmaktır. Bilhassa eyeliner sürerken yaşanan bu durum, her şeyi çirkinleştirmekten başka bir işe yaramaz. Yarım kalan bir makyajı, asla toparlayamazsınız. Bu nedenle kusursuz göz makyajı istiyorsanız temizleyip baştan başlamalısınız. Bu şekilde daha temiz ve düzgün görünecektir.