Gül; gerek görüntüsüyle, gerek kokusuyla, gerekse faydalarıyla en çok sevilen çiçekler arasında yer alır. Gül sevgiyi ifade etmenin en güzel şekillerinden bir tanesidir. Aynı zamanda oldukça önemli ürünlerden bir tanesi olarak birçok sektörde gül kullanılmaktadır. Gül kadar gülsuyu da özellikle cilt için oldukça fazla faydaya sahiptir. Bu sebeple özellikle cilt bakımı amacıyla gül suyu kullanımı oldukça yaygın bir durumdur

Çok uzun yüzyıllardır gülsuyu kadınların güzelliklerinde, saray yemeklerinde kullanılagelmiş bir üründür. Özellikle cilt bakımı yaşlanmayı önlenmesi gibi durumlarda gülsuyundan yararlanılmıştır. Tonik etkisi bulunan gül suyu cildi sıkılaştırarak yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir. Gülün güzel kokusu ve doğal olması durumuyla gıda sektörü, kozmetik sektörü ve daha birçok sektörde kullanılan bir üründür. Ayrıca kozmetik sanayinde parfüm yapımında en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi de yine gülsuyudur.

Gül Suyu Faydaları Nelerdir?

Gül suyu çok geniş bir yelpazede kullanılabilen bir üründür. Yiyecek sektörü, kozmetik sektörü, ilaç sektörü ve tıp ve eczacılık sektörü gül suyu kullanan sektörler arasında yer alır. Gül suyunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bilinen faydalarının yanında bilinmeyen de birçok faydası bulunmaktadır.

Gül Suyu Faydaları;

– Gül suyu özellikle cilt sağlığı üzerinde oldukça faydalı bir üründür. Her cilt tipine uygun olan gülsuyu, tüm cilt tiplerine uygun olarak kullanılabilir. Cilt yağlanmasını engeller ve cildi nemlendirir. Sivilce ve akne oluşumunu durdurucu bir etkiye sahiptir.

– Antiseptik özelliği sayesinde iltihaplanmayı önleme etkisi bulunur. Bu sayede özellikle var olan sivilceleri azaltmaya yardımcı olur.

– Şişkinliğe iyi gelir. Gül suyu antiseptik özelliği sayesinde vücutta olsan şişkinliklere iyi gelir ve bu şişkinlikleri indirir. Özellikle kişilerin uykusuz ve yorgun uyandığı günlerde göz altları için gül suyu uygulaması yapılabilir.

– Antioksidan içerir. Gül suyu antioksidan içeren en önemli doğal ürünlerden bir tanesidir. Özellikle antioksidan içeriği sayesinde ciltteki hücreleri yeniler ve cildin yaşlanmaya karşı önlemi olarak kullanılabilir. Böylece cildin daha parlak ve daha genç görünmesini sağlar.

Gül Suyunun Az Bilinen Faydaları

– Kepeğe iyi gelir. Gül suyu ciltte kullanıldığı gibi saç ve saç diplerinde de oldukça kullanışlı bir üründür. Haftada iki gün saç tiplerine gül suyu ile masaj yapılırsa kepeklenme sorunu ortadan kaldıracaktır. Aynı şekilde duştan sonra saçlara gül suyu sürmek ve diplerine ile masaj yapmak saç köklerini besleyici bir özellik özelliğe sahiptir. Gül suyu saçları besleyerek saçlarda ki cansız ve mat görüntüyü engeller.
– Hafıza güçlendirme etkisi vardır. Özellikle aromaterapi yağlarından olan göz suyu ve yağı hafıza güçlendirici özelliğe sahiptir. Antiseptik özelliği sayesinde boğaz ve bademcik iltihaplanmalarında etkilidir. Saf gül suyu ile gargara yapmak boğaz ve bademcik iltihaplanmasına iyi gelir.
– Stresi engeller. Gülsuyunun stres önleyici yatıştırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Ruhsal sıkıntılı dönemlerde gülsuyu koklanması stres seviyesini azaltacaktır.
– Ağrı kesici özelliği vardır. Gül suyunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de ağrı kesici özelliğinin bulunmasıdır. Özellikle migren gibi şiddetli ağrılara gül suyu alın ve şakak bölgesine masaj yapmak oldukça etkili bir yöntemdir.
– Gıda sektöründe de oldukça fazla kullanılan gülsuyu özellikle güllaç, muhallebi, zerde gibi tatlılarda da kullanılır. Gül suyu A C ve E vitaminleri ile barındırdığı için oldukça faydalı bir besin olarak görülmektedir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Birçok sektörde kullanılabilen bir ürün olduğu için her sektörde kullanımı da farklıdır. Gül suyunun kullanımında özellikle 0 gülsuyu olması önemlidir. Katkı içermeyen gül suyu hemen her alanda kullanılabilir.

Cilde gül suyu kullanmak için bir pamuk yardımıyla tüm yüze uygulama yapmak gerekir. Böylece cilt hem temizlenirken, hem de tonik görevi görerek ciltte ki açık gözeneklerin kapatılması sağlanır.
Göz altı şişkinliklerini önlemek için pamuğa gül suyu damlatılarak göz altlarında 10-15 dakika kadar bir süre bekletilmesi yeterlidir.

Yemeklerde göz suyu kullanımı ise özellikle tatlı yapımında oldukça yaygındır. Sütlü tatlılarda 1 litre süte 2 yemek kaşığı gül suyu katmak hem aroma verecek hem de oldukça lezzetli bir tatlı olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda gülsuyunda bundan vitaminlerden de yararlanılacaktır.

Gül suyu cilt maskesi yapımlarında oldukça fazla kullanılan bir üründür. 5 çorba kaşığı gül suyu ile bir tatlı kaşığı gliserin karıştırılarak bir pamuk yardımıyla uygulanması yeterli olacaktır.