Güneş lekeleri daha çok yazın tatilden sonra insanlara rahatsızlık vermeye başlar. Güneş lekelerinden kurtulmak isteyen insanlar bu sorunu doğal yollarla çözmek için araştırmalar yapıyor. Güneş lekesi nasıl geçer, güneş lekesi tedavisi krem ile nasıl yapılır sorularının cevabını hep birlikte arayalım.

Güneş lekeleri daha çok esmer tenli insanlarda görülür. Bu lekelerin konakladığı yerler genellikle; yanak, alın, dudak çevresi, çene, boyun ve kollardır. Güneş lekesinin oluşumunun birçok farklı nedeni vardır. Bu nedenlerden en bilindik olanları genetik yatkınlık ve zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş ışınları sadece leke oluşturmakla kalmaz aynı zamanda var olan lekeleri iyice karartır.

Güneş Lekesi Nedir?

Dinlenme, güneşlenme fikri hepimizi cezbeder. Yaza fit girmek için spor yaparız, alışveriş yaparız fakat bronzlaşma konusunda kendimizi korumayı ihmal ederiz. Genelde daha hızlı bronzlaşmak için düşük faktörlü güneş kremleri kullanırız. Bu da vücudumuzda kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. Bu lekeler vücudumuzda kalıcı hale gelir. Güneş altında çok uzun süre kalmak cildimizde leke oluşturur ve cildin nem dengesini bozarak kurumasına neden olur. Sonbaharın gelmesiyle lekeler meydana çıkar. Ve bu dönemlerde çare aramaya başlarız. Bronzlaşmak ciltte koyulaşma dışında hiçbir fayda sağlamaz.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneş lekesi geçer mi diyorsanız ve bu konuda umutsuzluğa kapılıyorsanız aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyun ve çözümün ne kadar basit olduğunu görün.

Karbonat ve Yoğurt Karışımı:

1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat,1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı, 3-4 damla limon ile hazırladığınız karışım en kolay şekilde güneş lekeleriniz çare olacaktır. Karışımı hazırlayın ve ince bir tabaka halinde uygulayın. Sürdüğünüz bölgede kuruma işlemi gerçekleştikten sonra, ovma yöntemi ile cildinizden uzaklaştırın. Daha sonra ılık su yardımı ile durulayın. İçerisinde karbonat ve limon olan kürleri akşam uygulamanızı öneririz. Çünkü bir süre cildinize uyguladığınız bölgenin güneş görmemesi önemli bir husustur. Kür uygulamak yeterli bir yöntem değildir. Bunun yanında dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Limonlu karışımı kış mevsiminde kullanmanız cildinizin tahriş olmaması açısından daha doğru olacaktır. Sadece limon ile yapılan leke giderme işlemleri cilt için oldukça zararlıdır. Güneş lekelerine kesin bir çözüm arıyorsanız ve denediğiniz çeşitli maskeler ya da kürler size yeterli gelmiyorsa bu kürü mutlaka denemelisiniz. Bu kür sizi güneş lekelerinden kurtaracaktır. Bu kürü çok basit malzemeler ile evinizde hazırlayabilirsiniz.

Güneş Lekesi Tedavisi

Doktor tarafından, özel bir ışık olan wood ışığı ile inceleme yapılır. Lekelerin derinin hangi tabakasında olduğu ve derecesi değerlendirilir. Daha sonra sonuca göre tedavi seçenekleri hastayla beraber belirlenir. Genelde uzun süreli bir tedavidir.

Kimyasal peeling de hastalığın tedavisinde kullanılır. Çünkü derinin üst tabakasının soyulmasıyla lekeye neden olan melanin pigmenti yavaş yavaş kaybedilir. Tedavide derin peelingler yan etkileri sebebiyle tercih edilmemektedir. Kimyasal peelingler topikal kimyasal soyucularla birlikte kullanılabilir. Peeling ajanının çeşidine göre 3-8 saat tedavi uygulanır. En sık görülen yan etkileri kızarıklık, kabuklanma ve deride hassasiyettir.

Güneş Lekesi Giderici Krem

Eczaneden rahatlıkla temin edebileceğiniz güneş lekesi kremlerini aşağıda inceleyelim:

Madecassol Krem: İçerisinde bulunan Centella asiatica bitkisinin ham maddesi sayesinde cildi onaran, tazeleyen, yaraları iyileştiren bir etkiye sahip medikal bir kremdir.

Expigment Krem: Güneş lekeleri, iltihaplı sivilcelerden kalan lekeler, siyah nokta sonrasında meydana gelen renk eşitsizlikleri ya da farklı sebeplerden dolayı ciltte oluşan lekeleri gidermeye yardımcı olur.

Contractubex Krem: Yıllardır geçmeyen yaralara, ameliyat izlerine ve hatta en hasarlı dikiş izlerine çözüm olacak Contractubex jel, eczanelerde satılır ve kullanmadan önde mutlaka doktora danışılmalıdır.

Fito Krem: ciltteki lekeleri gidermek ve sivilce gibi sorunları ortadan kaldırmak için Fito krem tercih edilir.

Nadixa Krem: Kullanılmaya başlandığı andan itibaren bakterilerin ciltte gelişip çoğalmalarını engeller ve lekeleri gidermeye yardımcı olur. Sadece uzman doktorların reçete ettiği bir ilaçtır.

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

Bu bağlamda en sık başvurulan yöntemlerden biri; limon suyu, elma sirkesi ve süttür. Bunlardan her birinin hazırlık aşamasından sonra ciltteki problemli bölgelere sürülmesi güneş lekelerine iyi gelecektir.