“Makyaj malzemeleri, temizlik ürünleri, koku gidericiler… Etrafımızı sürekli olarak birçok tür kimyasalla çevreliyoruz. Özellikle temizlik ürünleri sağlığımız için zararlı olan kimyasallar içerebiliyor. Bu nedenle doğal içerikli temizleyicilere ya da ev yapımı doğal temizleyicilere yönelmek önemli”

Tarifini vereceğimiz doğal çok amaçlı narenciye içerikli temizleyici, yalnızca iki bileşenle yapılıyor ve hiçbir zararlı bileşen içermiyor. Üstelik daha da önemlisi temizlikte oldukça etkili!

Bu çok amaçlı temizleyici; mutfak, banyo ve çeşitli tezgah ve yüzeyler için mükemmeldir. Ayrıca her türlü yüzeyi ve tutacağı silmek için de kullanabilirsiniz.

Neden Ev Yapımı Temizleyiciler Yapmalıyız?

Bu listedeki en önemli nokta toksik kimyasallardan kaçınmaktır. Evinizdeki temizleyicilerden herhangi birini alın ve içinde ne olduğuna bakın. Muhtemelen size ve cildinize temas etmesini istemeyeceğiniz birçok kimyasal bileşen içeriyordur.

Sizi çeşitli tehlikeli kimyasallar hakkında korkutmak yerine, sirke ve birkaç malzemeyle yapılan doğal temizleyicilerin de oldukça etkili olduğunu söylemek istiyoruz. 

Sirke, aslında harika bir şekilde çalışan, ucuz, doğal, çok amaçlı bir temizleyicidir. Bunun nedeni, hafif asidik olmasıdır. Bu özelliği; yağ, kir ve evlerimizden kurtulmak istediğimiz tüm bakteri ve küfü kesmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bir dezenfektandır.

Sirke aynı zamanda harika bir koku nötrleştiricidir, evinde yoğun yemek kokusu olanlar ve hatta evcil hayvanları olanlar için mükemmel olabilir.

Sirke Ve Portakal Kabuklu Temizleyici

Bu temizleyicide portakal kabukları; sadece sirkenin kokusunu nötralize etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kir için güçlü bir çözücü olan limonen adı verilen bir yağ içerir.

Bu temizleyici için greyfurt, limon, portakal vb. veya birkaçının bir kombinasyonu da dahil olmak üzere çeşitli turunçgiller kullanabilirsiniz. Daha güçlü bir koku isterseniz birkaç damla esansiyel yağ eklemekten çekinmeyin.

Bu temizleyiciyi kullanırken, sirke kokusunun kuruduktan sonra kaybolduğunu görürken, narenciye kokusunun da kalıcılığına şahit olacaksınız.

Gerekli Malzemeler:

 • Narenciye kabuğu – portakal, limon, greyfurt. Turunçgil ailesinden herhangi birini kullanabilirsiniz.
 • Beyaz sirke
 • Sterilize edilmiş cam kavanoz
 • Sprey şişesi veya pompa şişesi 

Yapılışı:

 • Cam kavanozu narenciye kabuğu ile doldurun. Kullanmak veya hatta birleştirmek istediğiniz seçiminiz.
 • Sirkeyi kavanozun içine dökün ve tüm kabukların tamamen suya daldırıldığından emin olun.
 • En az bir hafta dinlenmeye bırakın.
 • 1-2 hafta dinlendikten sonra narenciye kabuklarını süzerek bir sprey şişesine suyunu dökün.
 • Temiz / filtrelenmiş suyla eşit oranda 1: 1 oranında seyreltin. Yani bir ölçek konsantre temizleyiciyi sprey olarak kullanmak için bir ölçek su ekleyin.
 • Eğer güçlü kirli yüzeyleri temizleyecekseniz temizleyiciyi seyreltmeden de kullanabilirsiniz.
 • Ve işte doğal narenciye temizleyiciniz ihtiyaç duyduğunuz her anda kullanıma hazır.