TUĞBA ÜNSAL

Oyuncu Tuba Ünsal, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde gerçekleştirilen Büyükelçi Christian Berger ile online canlı yayın bir görüşme yaptı.

Doğa ve iklim değişikliği ile koronavirüs sürecinde yaratıcı sektörlerin durumu hakkında bir konuşma gerçekleştirildi. Tuba Ünsal ’ın sadece oyuncu değil çevreci kimliği ile de çok takdir topladığını söyleyen Berger, pandemi sürecinin nasıl geçtiğini sordu.

Tuba Ünsal,

Tuba Ünsal,Covid dönemini proaktif geçirenlerdenim. Birçok kurum online eğitimlerini açtı ve bunlardan yararlanmak istedim. HARVARD’a başvurdum ve sınavını geçip online ders alma hakkı kazandım. İklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine bir eğitime başladım.’ dedi.

Christian Berger

Güzel oyuncu, Büyükelçi Berger’e ise PARİS ANLAŞMASI’ndan sonra iklim krizine karşı imzalanan en büyük çevre anlaşması olan ‘YEŞİL ANLAŞMA’nın anlamını ve önemini sordu. Berger‘ İklim değişikliği ve çevre kirliliği Avrupa ve tüm dünya için varoluşsal bir tehdittir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için Avrupa’nın modern, yeniden dönüştüren, kaynakları verimli kullandıracak, rekabetçi bir ekonomiye dönüştürecek yeni bir büyüme stratejisine ihtiyacı var. Tüm bunlara karşı bu yeniden yapılanmayı Yeşil Anlaşma perspektifi ile yapabiliriz. Ana odağımız karbon emisyonunu azaltmak.’ dedi

Canlı görüşmenin sonunda Christian Berger, pandemi sonrası yaratıcı sektörlerle ilgili olarak ’ Sanatın olmadığı bir gelecek göremiyorum. Tekrardan sahnelerde olmalıyız. Tiyatroların, sinema salonlarının, konserlerin aynı zamanda güçlü bir ekonomik yanı var. Birçok ekonomik aktivite sanatla bu yönden bağlantılı. Umuyoruz ki bu kriz sona erdiğinde hayatımızın sanat yönü yeniden gelecek. Ve size, oyuncularımıza ve sanatçılarımıza ihtiyacımız var. dedi