Pera Müzesi'nden Yeni Sergi:

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür”  adlı yeni sergisini sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Minyatür sanatının güncel yorumlarına odaklanan sergi, Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı coğrafyalardan 14 sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Heykelden videoya, fotoğraftan yerleştirmeye, minyatürü yüzyıllar boyunca ikâmet ettiği kitaplardan çıkarıp boyutlandıran sanatçılar, aynı zamanda, günümüz dünyasında minyatürün nasıl yaşayabileceğinin de araştırmasını yapıyor. Hem biçim hem içerik anlamında yüzyıllar önce formüle edildiği bağlamdan ayrışan güncel minyatür; sömürgecilik, oryantalizm, ekonomik eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, kimlik politikaları, ayrımcılık, toplumsal şiddet, zorunlu göç, temsiliyet gibi sosyal konulara odaklanıyor.

Azra Tüzünoğlu ve Gülce Özkara’nın küratörlüğünde hazırlanan sergide; Hamra Abbas, Rashad Alakbarov, Halil Altındere, Dana Awartani, Fereydoun Ave, CANAN, Noor Ali Chagani, Cansu Çakar, Hayv Kahraman, Imran Qureshi, Nilima Sheikh, Shahpour Pouyan, Shahzia Sikander ve Saira Wasim’in eserleri yer alıyor.

Küratörler ile sanatçılar CANAN ve Cansu Çakar’ın katılımıyla, 11 Ağustos Salı günü gerçekleşecek basın toplantısında ve sergi turlarında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Basın toplantısı ve sergi turları sınırlı sayıda katılımcı ile yapılacağı için katılımınız halinde, saat tercihinizi de belirtmenizi rica ederiz.