“Seramidler, serbest yağ asitleri ile birlikte cildin üst tabakası olan ‘stratum korneum’daki lipitleri oluşturur. Seramidler, nemi tutarak cildin nemli kalmasına yardımcı olur, bu da cildin pürüzsüz ve dolgun görünmesine ve hatta ince çizgilerin azalmasına yardımcı olabilir

Onları cilt hücresi karolarınız arasındaki harç gibi düşünün. Seramidler derz dolgu gibi fayansları yerinde ve yapılandırılmış halde tutar. Cilt yüzeyinde su geçirmez bir sızdırmazlık oluşturmaya yardımcı olur, hidrasyon kaybını önler. Sağlıklı cilt bariyerini korur ve çevresel tahrişi önler.

Cildimiz Üretiyorsa Seramid İçeren Bakım Ürününe Neden İhtiyacımız Var? 

Cildimizin doğru lipid dengesini üretme ve koruma yeteneği zamanla azalır. Ne yaparsanız yapın, seramid üretiminiz yaşla birlikte azalır. Yani seramid tükenmesi her an gerçekleşebilir. Seramidlerin kuru cilt, egzama ve hatta akne gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarında eksik olduğu belgelenmiştir.

Uygun miktarda seramid olmadan cilt zarar görür. Deride azalmış seramidleriniz varsa, bariyerleriniz düzgün çalışmayacaktır. 

Cilt bakımı söz konusu olduğunda çok az sayıda seramid kuru cilde ve çok kolay su kaybına ve sertleşmesine, kızarmasına ve tahriş olmasına neden olabilir.  Bu eksiklik; susuz kalmış cilde ve kirlilik, sert hava koşulları veya enfeksiyona karşı savunmasız bir cilt anlamına gelir.

Seramid Kaybını Nasıl Önleyebiliriz? 

Doğal yaşlanmanın dışında, uygun şekilde ilgilenmezseniz cildiniz erken seramid tükenmesine maruz kalabilir. 

Aşırı ovalama, yanlış türde sabun kullanımı, aşırı soğuk ve kuru hava koşulları ciltteki seramidlerin tükenmesine neden olabilir.

  • Duşlarınızı kısa tutun. Çok sıcak suyla yıkanmayın, yumuşak sabun veya temizleyici kullanın.
  • Duştan sonra, cildinizi fiziksel olarak tahriş etmemek için güçlü ovmak yerine nazikçe kurulayın.
  • Duştan hemen sonra cildiniz hala biraz nemliyken nemlendirici uygulayın, çünkü losyon bu nemin bir kısmını cildinizde tutmaya yardımcı olacaktır.
  • Kışın cildinizin kuru ve kaşındığını fark ederseniz, kuru havayla mücadele etmek için güçlü bir nemlendiriciye geçin.
  • Özellikle hassas veya riskli bir cildiniz varsa, cilt bakımı rutininize seramid bakımından zengin bir nemlendirici ekleyin. Seramid içeren ürünler çok fazla suyun cildimizden buharlaşmasını önlemeye yardımcı oluyor.
  • Seramidler, egzamadan muzdarip kişiler arasında yaygın olan cilt bariyerini onarmaya yardımcı olduğundan, egzamaya yatkın kişilerde özellikle yararlıdır.