Çoğu kadın tıraş bıçağıyla epilasyon yöntemini kolay, ağrısız ve ucuz olması nedeniyle tercih ediyor. Ancak tıraş bıçağı ile epilasyon yaparken dikkat etmeniz gereken adımlar olduğunu bilmenizde fayda var

Hangi tıraş hatalarından kaçınmanın daha iyi olduğunu bulmak için biraz araştırma yaptık ve en yaygın olanları bir araya getirdik.

Tıraş Makinenizde Çok Fazla Bıçak Var

4 veya 5 bıçaklı bir tıraş bıçağı kullanmak size yakın bir tıraş hissi verse de cildinize zarar verebilir. Tıraş olurken cildinizi kesebilirsiniz. 1 veya 2 bıçaklı bir tıraş bıçağı kullanmak, tıraş bıçağında yanma gelişme olasılığınızı en aza indirebilir.

Yanlış Yöne Doğru Tıraş Yapmak

Yukarı doğru tıraş etmek jilet yanmasına, hasar görmüş saç köklerine ve batık kıllara neden olabilir. Bacaklarınızı aşağı doğru tıraş etmek cilt tahrişini en aza indirir ve sizi tıraş bıçağından korur.

Cilt Kuruyken Tıraş Olmak

Cildiniz ıslandığında ve bacak tüyleriniz daha yumuşak olduğunda tıraş olmak size acı vermez. Cildiniz henüz kuruyken veya krem veya jel kullanmadan tıraş olmak size jilet yanması ve kaşıntıya neden olabilir.

Jileti Başkasıyla Paylaşmak

Bir tıraş bıçağını paylaşmak, mikropları ve bakterileri değiştirmenin kolay bir yoludur. Bıçaklar, folikülit veya mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonları yayabilir. Bıçaklar arasındaki nemli alanlarda uçuk ve hepatite neden olan bakteriler de gelişebilir.

Bıçakları Sık Değiştirmemek

Bıçaklar mat göründüğünde veya üst kısımdaki nemlendirici şerit solduğunda, tıraş makinenizi değiştirme zamanı gelmiştir. Eski, kör bıçaklarla tıraş olmak ciltte tahrişe ve jilet kızarıklığına neden olabilir. Eski traş makineleri, yeni açılmış gözeneklerinize girebilecek bakterileri taşıyabilir.

Jileti Duşta Bırakmak

Tıraş makinenizi kuru bir yerde saklamak, bıçaklarda pas ve bakterilerin birikmesini önler. Tıraş makinenizi saklamanın en iyi yolu, bıçakların tamamen kurumasını sağlamak için onu dik ve açıkta tutmaktır.