Dünya çapında ürünlerini lüks mağazalarda satışa sunan Begüm Khan markasının sahibi Begüm Kıroğlu, tasarımlarının çalındığı iddiası ile Jour Du Nil markasına dava açarak ürünlerin imhasını ve kendisine tazminat ödenmesini talep etti

Dava sonucunda ise asıl kendi tasarımlarının orijinal olmadığı ortaya çıktı!
Ava giderken avlandı!2 yılı aşkın süredir görülen ve geçtiğimiz hafta karara çıkan davada tasarımları inceleyen bilirkişi ekibi ve mahkeme; Begüm Khan’ın bahsi geçen tasarımları asıl kendisinin yabancı tasarımcılardan kopyaladığını tespit etti.

Binlerce liralık tasarımları ile İstanbul ve Londra gibi illerde ün kazanmış Begüm Khan hakkında verilen bu karar şok etkisi yarattı.
Davada dikkat çeken İngiliz devi detayı Davayı kazanan Jour Du Nil markasının avukatının daha önce İngiliz devi Land Rover’a dava açıp kazanan “Av. Dr. Candaş Gürol” olması dikkat çekti.

Av. Dr. Candaş Gürol 2018 yılında Türkiye’de bir araç sahibini temsilen Land Rover’a açtığı davada da başarı kazanıp aracın iadesini sağlamıştı. Begüm Khan markasını ise boşanma davaları ile adını duyurmuş ünlü Avukat Altın Mimir üstlendi.
Daha önce tasarımlarının kopyalandığı ile ilgili davalar açıp kazandığı davalar da bilinen Begüm Khan bu defa mahkemeden istediği cevabı alamadı.
Begüm Khan’ın bu defa karşı tarafa açtığı dava ayağına dolandı ve markası itibar kaybına uğradı. Binlerce Liraya satılan minik ürünlerin değerinin neye göre belirleneceği artık bir muamma.