Sanırım hepimiz kış sezonu ve cildimizin en iyi arkadaş olmadığı konusunda hemfikiriz. Özellikle bu dönemde sık sık el yıkama, hastalanmanızı önlemeye yardımcı olabilir, ancak cildinizdeki doğal nemi de uzaklaştırır. Bu neden ile el hijyenimize dikkat ettiğimiz kadar cilt sağlığına da dikkat etmemiz gerekir. İşte evde hazırlayabileceğiniz doğal el kremi tarifi…

Soğuk havalar ve içinde bulunduğumuz pandemi koşulları cildimize büyük zararlar veriyor. Dezenfektanlar, sürekli el yıkama derken ellerimiz ihtiyaç duyduğu nemi günden güne kaybediyor.

Nemi kaybeden ciltte yararlar görülebilir, pullanma sorunu yaşayabilir ve erken yaşlanma görülebilir. İşte ellerinizi yumuşatmaya yardımcı olacak el kremi tarifi…

Malzemeler

Malzemeler 

1 su bardağı ılık su, 1 çorba kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı gliserin veya yağ ve 5 damla lavanta yağı.

Kuru, kaşıntılı cildi yatıştırmak ve nemi yenilemek için ellerinizi hafif ıslatarak başlayın. Kabartma tozu, elde oluşan pulları yumuşatmaya ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olurken, gliserin nemi hapseder ve cildi korur.

Çatlamış cildi daha da yatıştırmak için bitkisel iyileştirici gücü olan birkaç damla lavanta esansiyel yağı karışıma ekleyin.

Her şeyi bir kasede karıştırın ve ellerinizin 15 dakika kadar bu karışım ile dinlenmesine izin verin.