Nemlendirme, cilt bakım rutininizin en önemli adımlarından biridir. Bu önemli güzellik adımı hakkında doğru olduğu sanılan birçok yanlış bilgi var. İşte yüzünüzü nemlendirirken bilmeniz gereken 9 şey

1.Her Cilt Tipi Nemlendirilmeye İhtiyaç Duyar 

Nemlendirmek, cilt tipiniz ne olursa olsun aksatılmaması gereken bir güzellik prosedürüdür. Yağlı cilt tiplerinin nemlendirilmemesi veya daha da kötüsü “kurutulması” gerektiği şeklindeki yaygın yanılgıya kapılmayın.

Eğer cildinizi kurumaya terk ederseniz cildiniz daha fazla yağ üreterek nem eksikliğini aşırı yağ üretimi ile telafi etmeye çalışabilir. Kuru ciltler; gliserin veya hiyalüronik asit gibi içeriklerle formüle edilmiş nemlendiricilerden daha fazla verim alır.

Hassas ciltler, alkol ve parfümsüz nemlendiricilerden yararlanmalıdır. Yağlı cilde sahip olan kişiler komedojenik olmayan, yağsız nemlendirici formülleri tercih etmelidir.

2.Daha fazlası her zaman daha iyi değildir

2.Daha Fazlası Her Zaman Daha İyi Değildir 

Yanağınıza, alnınıza, çenenize ve burnunuza bezelye büyüklüğünde bir miktar nemlendirici uygulamak ihtiyacı karşılar. Ancak ihtiyaç duyulandan daha fazla nemlendirici uygulamak gözenekleri tıkayabilir ve akne oluşumuna neden olabilir.

3.Antioksidanlar cildinizi korumaya yardımcı olabilir

3.Antioksidanlar Cildinizi Korumaya Yardımcı Olabilir 

C vitamini, retinol, ferulik asit ve yeşil çay gibi antioksidanlar cildinizi serbest radikallerden korumaya yardımcı olur. Antioksidanlarla formüle edilmiş nemlendiriciler cildinizi korur ve nemlendirir.

4.Sabah ve akşam nemlendirmeyi unutmayın

4.Sabah Ve Akşam Nemlendirmeyi Unutmayın 

Geceleri cildiniz kendini yeniler ve bariyer işlevini yenilemek için neme ihtiyaç duyar. Sabahları SPF ve antioksidanlarla formüle edilmiş nemlendirici, cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından ve dışarıdaki çevresel saldırganlardan korumaya yardımcı olur. Bu neden ile hem gece hem de gündüz nemlendirici kullanmak oldukça önemlidir.

5.Nemlendiriciyi mevsimsel olarak değiştirebilirsiniz

5.Nemlendiriciyi Mevsimsel Olarak Değiştirebilirsiniz 

Sıcaklık ve nem yükseldiğinde daha hafif bir nemlendiriciye geçmek gerekiyor. Çünkü hava değişiklikleri cilt ihtiyaçlarını ve durumlarını da etkiliyor. Soğuk havalarda ise daha yoğun yapıdaki nemlendiriciler tercih edilebilir.

6.Gece kremi kullanın

6.Gece Kremi Kullanın 

Cildiniz için ekstra nemlendirme mi arıyorsunuz? O halde gece kullanımına özel olarak hazırlanan yoğun nemlendirici özelliklere sahip gece kremlerinden faydalanabilirsiniz.

7.Koyu lekeleri giderir

7.Koyu Lekeleri Giderir 

Koyu lekeleriniz varsa C vitamini ile formüle edilmiş bir nemlendirici zamanla koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. C ve E vitaminleri ve nazikçe peeling yapan lipo-hidroksil asit (LHA) gibi bileşenler bu tür problemler yaşayan kişilerin tercih etmeleri gereken içeriklerdir.

8.Nemlendiriciler ince çizgileri önleyebilir

8.Nemlendiriciler İnce Çizgileri Önleyebilir 

Yüzünüzde oluşan ince çizgileri fark ettiniz mi? Doğru formüle sahip nemlendirici bir ürünle cildiniz daha sıkı, daha parlak ve nemli hale getirebilirsiniz.

9.Cildinize masaj yapın

9.Cildinize Masaj Yapın 

Yüzünüze hızlıca nemlendirici sürmek zorunda değilsiniz. Doğru teknikle cildinize gerçekten masaj yaparak ışıltılı bir görüntü katabilirsiniz. Yüzünüze masaj yapmak cildinizdeki kan akışını da hızlandıracaktır.